22.09.2020


League of Legends 2020’nin En Büyüğü Kim Olacak?

League of Legends’ın en büyük takımı, 25 Eylül’de başlayacak 2020 World Championship ile belli olacak. Uzun süredir birçok bölge ve ülkede online olarak yapılan turnuvalardan farklı olarak 2020 World Championship offline olarak düzenlenecek. Senin için en iddialı takımları, turnuva usulünü ve ödül havuzunu değerlendirdik. 

LoL 2020 World Championship Genel Format

LoL 2020 World Championship’e bu yıl 22 takım katılıyor. Ana gruplarda yarışmaya şimdiden hak kazanan takım sayısı 12. Kalan 10 takım ise ön eleme aşamasından turnuvaya başlayacak. Bu 10 takım arasından en iyi 4 takım ise 12 takımdan oluşan ana gruba dahil olacak. 

2020 LoL World Championship Ön Eleme Aşaması

 

2020’de Çin’in Şangay kentinde düzenlenecek olan World Championship’in formatında önemli değişikliklere gidildi. Çin’den çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs pandemisi (Covid-19) nedeniyle Vietnam temsilcilerinin turnuvaya katılamayacağı açıklandı. Bu nedenle Riot Games yönetimi turnuvaya katılmaya hak kazanan Vietnamlı takımlardan birinin slotunu Güney Kore’ye verdi. Böylece Güney Kore, ana grup aşamasına 3 takımla katılmaya hak kazandı. 

Temsilcimiz SuperMassive’in de yer aldığı ön eleme aşamasında 10 takım bulunuyor. 2 gruba ayrılmış olan takımlar, grup içi maçları tamamladıktan sonra sıralamaya girecek. Sıralamada 1. olan takımlar doğrudan ana gruplara katılmaya hak kazanacak. 3. ve 4. olan takımlar ise kendi aralarında maç yaptıktan sonra kazananlar, diğer grupta 2. olan takımla kozlarını paylaşacak ve günün sonunda galip gelen taraf ana gruplara katılacak. 

Ön eleme aşamasında yer alan takımların grup listesi şöyle: 

A Grubu

Bölge Takım Yerel Lig Sıralaması
Brezilya INTZ 1.
Okyanusya Legacy Esports 1.
Avrupa MAD Lions 4.
Türkiye SuperMassive Esports 1.
Kuzey Amerika Team Liquid 3.

B Grubu

BölgeTakımYerel Lig Sıralaması
Çin LGD Gaming  4.
Pasifik Grubu  PSG Talon 2.
Latin Amerika Rainbow7 1.
Bağımsız Devletler Topluluğu Unicorns of Love 1.
Japonya V3 Esports 1.

2020 LoL World Championship Ana Grup Aşaması


Ana gruplarda şu an için 12 takım belirlenmiş durumda. Bu takımlara eklenecek 4 takım ile beraber 4 grup içerisinde maçlar oynanacak. Maçların sonucunda her gruptan 2 takım üst tura çıkmaya hak kazanacak. Gruplar şöyle sıralanıyor: 

A Grubu

Bölge TakımYerel Lig Sıralaması
Avrupa G2 Esports 1.
Pasifik Grubu Machi Esports 1.
Çin Suning 3.
Ön Eleme Aşamasından Gelecek

B Grubu

Bölge TakımYerel Lig Sıralaması
Kore DAMWON Gaming 1.
Çin JD Gaming 2.
Avrupa Rogue 3.
Ön Eleme Aşamasından Gelecek

C Grubu

Bölge TakımYerel Lig Sıralaması
Avrupa  Fnatic 2.
Kore GEN.G 3.
Kuzey Amerika Team SoloMid 1.
Ön Eleme Aşamasından Gelecek

D Grubu

Bölge TakımYerel Lig Sıralaması
Kore DRX 2.
Kuzey Amerika FlyQuest 2.
Kore Top Esports 1.
Ön Eleme Aşamasından Gelecek

Grup aşamasını başarıyla geçen takımlar, best of five (BO5) olarak adlandırılan yöntem ile çeyrek final aşamasına devam edip finale ulaşmaya çalışacak. 

2020 LoL World Championship Ödül Havuzu ve Dağıtımı

Riot Games tarafından şu ana kadar ödül havuzu açıklanmadı. 2019 yılında toplam ödül havuzu 2,225,000 USD olmuştu. 2020 için bu tutarın yükseleceği bekleniyor. Ödül havuzu dağıtımında ise 1. olan takım ise %25, 21. ve 22. olan takımlar %0,6 pay alacak. Toplam dağılımı aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsin:

SıralamaÖdül Oranı
1%25
2%17,5
3-4%9
5-8%4,5
9-12%2,5
13-16%1,5
17-18%1
19-20%0,75
21-22%0,6

2020 LoL World Championship’in İddialı Takımları

Birçok oyunseverin Zeitnot ve Snowflower’ın kupaya ulaştığını görmek ya da Prof. Dr. Tufan Tükek gibi “Aferin İrfan” demek istediğini biliyoruz. Fakat bu gerçekten zor. Özellikle Çin ve Güney Kore takımları ile Avrupa temsilcisi G2 ve diğer bölgelerden gelen takımların arasında çok ciddi bir fark söz konusu. İddialı takımlar arasında diğer bölgelerden herhangi bir takımın yer almadığını söyleyebiliriz. En iddialı ekip ise Güney Kore ligi olan LCK’yi adeta domine eden DAMWON. 

1. JD Gaming

Çeyrek finallerden itibaren DAMWON ile farklı ağaçta kalması durumunda final görmesine kesin gözüyle bakılan takımlardan biri olan JD Gaming; iddialı diğer takımlardan farklı olarak oyunu domine etmeye değil, rakibinin istediği gibi oynamasına izin vermemesi ile tanınıyor. Grup aşamasından sonra özellikle büyük bir artı olan bu durum, JD Gaming’e kupa kazandırabilir. 

2. Top Esports

Çin’in favori takımlarından biri olan Top Esports, bireysel yetenek olarak birçok takımın üzerinde olmasına rağmen ilk sırada yer alan JD Gaming’e göre takım oyunu konusunda oldukça geride. Ancak best of five ve her turda sadece bir takıma odaklanacakları düşünülürse rakipler üzerine baskı sağlayıp maç kazanma ihtimalleri de bulunuyor. 

3. DAMWON Gaming

LCK’yi adeta yıkıp geçen ve hem yetenek hem de takım oyunu açısından oldukça başarılı bir performans sergileyen DAMWON Gaming’in 2020 World Championship’i kazanması oldukça yüksek bir ihtimal. Neredeyse tüm oyuncuları alanında ilk 5 arasında yer alması sayesinde oldukça yüksek bir yetenek seviyesine sahip olan takım, özellikle draft aşamasında maçları kazanıyor. Adeta satranç gibi geçen draft aşamalarında DAMWON, 2020 boyunca rakiplerine hem istediği pick’leri yaptırdı hem de kendini birçok koridorda kazanan eşleşmeye götürdü. DAMWON’un, Top Esports ya da JD Gaming’den farklı koldan çeyrek finale başlaması durumunda finale çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

4. GEN.G 

Ligini 3. sırada tamamlamalarına rağmen formları oldukça iyi olan GEN.G, klasik Kore takımlarından farklı olarak oyunu oldukça hızlı oynuyor. Özellikle koridor önceliğini hızlı alabildikleri için nehir savaşlarına öncelik verebilen takımlardan biri olan GEN.G, rakip ormancılara adeta oyunu zehir edebiliyor.

5. G2 Esports

Türkiye liginde DP’de de gördüğümüz Caps’in yer aldığı G2, birçoklarına göre iddialı bir final adayı. Ancak G2’nin DAMWON ile finalden önce karşılaşması durumunda büyük ihtimalle eleneceği düşünülüyor. G2’nun en büyük avantajı ise koridorları esnek seçimlerle yönetebilmesi. Oyuncuların şampiyon havuzu oldukça geniş olduğu için alt koridora gideceği tahmin edilen bir şampiyon orta koridora gelebiliyor. 

Underdog: DRX

Yukarıda saydığımız 5 takım birçok espor gurusu ve yorumcusu tarafından kupayı kazanma adayı olarak gösteriliyor. Ancak azımsanmayacak bir kitlenin de DRX’ten süpriz beklediğini belirtmemiz lazım. Orman rolü ile ilgili sorunları olsa da DRX’in kupaya uzanma ihtimali var.

LoL Worlds Kostümleri Nasıl Alınır?

Bildiğin gibi LoL Worlds’de şampiyon olmaya hak kazanan takım için özel kostümler hazırlanıyor. Bu yılda büyük ihtimalle DAMWON Gaming, Top Esports ya da JD Gaming için özel kostümler hazırlanacak ve satışa çıkacak. LoL Worlds 2020 kostümlerini satın alabilmek için ise ininal Kart’ını kullanabilirsin.