Sıkça Sorulan Sorular

Sonuç Bulunamadı
ininal nedir?

ininal, Türkiye’nin en kolay erişilebilir ve kullanımı kolay finansal ürünüdür. Türkiye’yi ön ödemeli kart ile tanıştıran ininal’ın, 15 binden fazla satış, 50 binden fazla yükleme noktası ve milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. ininal Kart’ına yüklediğin bakiye kadar harcama yaparsın, borcu faizi yoktur. ininal Kart’ını internette, mağazalarda, yurt içinde ve yurt dışında her yerde kullanabilirsin. Banka kartının geçtiği her yerde rahatlıkla, güvenle işlem yapabilirsin. Dilersen kartındaki bakiyeyi ATM’lerden nakit çekebilir, ininal Cüzdan üzerinden ininal Kart’lar arası para transferi yapabilir, 300’den fazla kuruma ait faturayı ödeyebilir ve tüm oyun E-Pin’lerini satın alabilirsin.

ininal Kart her yerde kullanılabilir mi / nerelerde kullanılabilir?

ininal Kart’ını internette, mağazalarda, yurt içinde ve yurt dışında her yerde kullanabilirsin. Banka kartının geçerli olduğu her yerde geçerlidir.

Yaş limiti var mı?

ininal Kart’a 13 yaşından büyük herkes sahip olabilir. ininal Kart’ı velisinin gözetiminde kullanacaklar için yaş sınırı yoktur.

Neden ininal Kart’ı tercih edeyim? / Neden ininal Kart kullanmalıyım?

ininal, Türkiye’nin en kolay erişilebilir ve kullanımı kolay finansal ürünüdür. Türkiye’yi ön ödemeli kart ile tanıştıran ininal’ın, 15 binden fazla satış, 50 binden fazla yükleme noktası ve milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. ininal Kart’ına yüklediğin bakiye kadar harcama yaparsın, borcu faizi yoktur. ininal Kart’ını internette, mağazalarda, yurt içinde ve yurt dışında her yerde kullanabilirsin. Banka kartının geçtiği her yerde rahatlıkla, güvenle işlem yapabilirsin. Dilersen kartındaki bakiyeyi ATM’lerden nakit çekebilir, ininal Cüzdan üzerinden ininal Kart’lar arası para transferi yapabilir, 300’den fazla kuruma ait faturayı ödeyebilir ve tüm oyun E-Pin’lerini satın alabilirsin.

ininal Kart’ın banka kartından farkı nedir?

ininal Kart’ı 13 yaşından büyük herkes kullanabilmektedir. Herhangi bir belge imzalamadan, 15 bin’den fazla satış noktamızdan kolayca sahip olabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsin. Anonim olduğu için bilgilerinin çalınması gibi bir şüpheye kapılmadan güvenle alışveriş yapabilirsin. Yüklediğin kadar harcarsın, borcu, faizi yoktur.

ininal Kart’ı nerelerden satın alabilirim? Satın aldığım karta nereden yükleme yapabilirim?

ininal Kart’ı ŞOK Market, D&R, Kim Market, Kipa, Macrocenter, Migros, Pratik İşlem noktaları, PTT işyerleri, Teknosa ve Vatan Bilgisayar’dan satın alabilirsin. Kartına banka ATM’leri, Kipa, Migros, Macrocenter, PTT işyerleri vezneleri, PTTMatik’ler, Nkolay ve Pratik İşlem noktaları, Şok Market’ler ve Teknosa mağazalarından bakiye yükleme yapabilirsin.

Kredi/banka kartı ile nerelerden / nasıl ininal Kart’ıma yükleme yapabilirim?

ininal Cüzdan uygulamasını kullanarak kredi / banka kartından bakiye yükleyebilirsin. ininal Cüzdan uygulaması ana sayfasında, Bakiye Yükle sekmesine tıklayarak, ininal Kart’ına bakiye yükleyebilirsin.

İlk / tek seferde ne kadar yükleme yapabilirim?

ininal Kart’a ilk yüklemede 1.250 TL’ye kadar bakiye yüklenebilir. İlk yüklemeden sonraki yüklemeler için kartın ininal.com veya ininal Cüzdan uygulamasından hesabına eklenmesi gerekmektedir. ininal.com veya ininal Cüzdan uygulamasından eklenmeyen kartlara tek seferde 1.250 TL yükleme yapabilir, ikinci defa yükleme yapılamaz. Bunun için hesaba eklenmesi gerekmektedir.

Havale ve EFT ile ininal Kart’ıma nasıl bakiye yüklerim?

Yükleme yapmadan önce dikkat edilecek konular:

 • ininal Cüzdan üzerinden yüklenebilir tutarını kontrol etmelisin. Yüklemek istediğin tutar, aylık yükleme tutarının üzerinde ise yükleme işlemi başarısız olacak ve paran iade edilecektir.
 • Başarısız yükleme işlemi hafta içi gerçekleşmiş ise; ertesi gün, hafta sonu ya da resmi tatillerde yapıldı ise takip eden haftanın ilk iş günü sonunda hesabına iade edilecektir.

Yükleme için izlenecek adımlar:

 • Çalıştığın bankanın mobil uygulamasına veya internet şubesine giriş yap.

Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank ya da QNB Finansbank hesabın varsa havale ile işlem yapmalısın;

 • Akbank için IBAN numarası alanına: TR 36 0004 6007 8988 8000 0693 61 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • Garanti Bankası için IBAN numarası alanına: TR 83 0006 2000 1190 0006 2940 29 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • Ziraat Bankası için IBAN numarası alanına: TR 56 0001 0022 4778 6851 6750 02 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • Türkiye İş  Bankası için IBAN numarası alanına: TR 38 0006 4000 0011 3930 0365 81 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • Vakıfbank için IBAN numarası alanına: TR 82 0001 5001 5800 7312 0246 27 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • QNB Finansbank için IBAN numarası alanına: TR 88 0011 1000 0000 0098 7265 91 yaz ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • Alıcı Adı olarak da İninal Ödeme Ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. yazılmalı

Diğer bankalarda hesapların varsa EFT ile para transferi menüsüne gir;

 • IBAN numarası alanına: TR 36 0004 6007 8988 8000 0693 61 ve açıklama alanına yalnızca aktif kullandığın sanal ya da fiziksel kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarasını aralarında boşluk bırakmadan girerek işlemi tamamla.
 • EFT için (Akbank ya da Garanti ‘den başka bir bankadan gönderim yapıyorsan) alıcı ismine İNİNAL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş. yazmalısın.
 • 15 dk. içerisinde bakiye kartına yüklenecektir.
 • Alıcı : İninal Ödeme Ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. IBAN : TR 36 0004 6007 8988 8000 0693 61 Açıklama: Kartının arkasındaki 13 haneli barkod numarası

Detaylar için tıkla.

ininal’da nasıl hesap açabilirim, açılan hesaba ininal Kart’ı nasıl ekleyebilirim?

iPhone ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarına uygulama mağazalarından indireceğin ininal Cüzdan uygulaması üzerinden, sadece e-posta ve cep telefonu bilgilerinle saniyeler içerisinde ininal’lı olabilirsin. Hesabını açtıktan sonra uygulama içerisinde ana sayfadaki Kart Ekle butonuna tıklayıp, ininal Kart’ının arkasında bulunan 13 haneli barkod numarasını girmen ya da kameranla barkodu okutman yeterli.

Kaç adet ininal Kart ekleyebilirim?

ininal hesabına, en fazla 5 adet ininal Kart ekleyebilirsin.

Banka hesabı açmam gerekiyor mu?

Hayır, gerekmiyor. ininal Kart’a herhangi bir sözleşme ya da form imzalamadan ve bankada hesap açmadan sahip olabilirsin. Satış noktalarından 5 TL’ye alabileceğin ininal Kart’ı, ininal bakiye yükleme noktalarından veya ininal Cüzdan mobil uygulamasından bakiye yükleyerek kullanabilirsin.

ininal Kart şifrem nedir, nereden alabilirim? Parolamı nasıl değiştirebilirim?

Kartın arka yüzündeki 16 haneli ininal Kart numaranın son dört rakamı kartının şifresidir. Şifre değişikliği için, kart detay sayfasında Kart İşlemleri butonunu tıkladığında, kart şifresini yenileme seçeneği ile şifreni sıfırlayabilirsin. Yeni kart şifren SMS ile kayıt olduğun cep telefonu numarana iletilecektir. Kart şifreni toplamda en fazla 5 defa sıfırlayabilirsin.

ininal Cüzdan üzerinden kart bilgilerimi nasıl görürüm?

Uygulama ana sayfasındaki kart görselinin üzerine tıklayıp kart bilgilerine ulaşabilirsin.

ininal Kart’ımdaki bakiyeyi nakit olarak çekebilir miyim?

Evet, yeni ininal Visa Kart’ındaki bakiyeyi ATM’lerden nakit olarak çekebilirsin.

Nakit çekim limiti var mı?

Bir kullanıcı bir yıl içerisinde en fazla 300 TL tutarında nakit çekebilir.* MASAK mevzuatı gereği 1.250 TL limitli kartların aynı yıl içinde nakit çekim tutarı 300 TL ile sınırlıdır.

Harcama limiti nedir?

ininal.com veya ininal Cüzdan uygulamasından hesaba eklenmiş tüm ininal Kart’ların 1 ay içindeki toplam harcama limiti 1.250 TL’dir. Her ayın 1’inde bu limit tekrar 1.250 TL olarak güncellenir.

Nakit çekim ücreti var mı? Ne kadar?

ininal Cüzdan veya ininal.com üzerinden eklediğin ininal Visa Kart’ın ile ATM’lerden nakit çekebilirsin, işlem ücreti çekilen tutar üzerinden %1,15+1,04 TL’dir.

ininal Plus nedir?

ininal Plus 150 bin TL’ye kadar işlem yapma olanağı sağlar. ininal Cüzdan üzerinden tamamen dijital olarak sadece 5 adımda kimlik ve adres teyidini tamamlayan kullanıcıların limiti aylık 750 TL’den 150 bin TL’ye artar.

ininal Plus Hesap sahibi olmak için T.C vatandaşı olmak ya da T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından geçerli kimlik belgelerini ibraz etmek ve 18 yaşından büyük olmak yeterlidir.

ininal Plus’ın avantajları nelerdir?

 • Para yükleme ve harcama limitin aylık 750 TL’den 150 bin TL’ye yükselir.
 • Nakit çekim limitin yıllık 300 TL’den 150 bin TL’ye yükselir.

ininal Plus’a nasıl geçebilirim?

ininal Cüzdan üzerinden tamamen dijital bir süreç ile, 5 adımda adres ve kimlik teyidini tamamlayarak aylık 750 TL olan limitini 150 bin TL’ye artırarak kolayca ininal Plus Hesaba geçebilirsin.

ininal Plus adımları:

ininal Cüzdan > Profil > Hesap Bilgileri > Limitini Artır sekmesini tıklayıp limit artırma işlemlerine başlayabilirsin. Sonrasında tek yapmak gereken aşağıdaki adımları takip etmek.

 1. Kimliğinin fotoğrafını çek
 2. Selfie çek
 3. İkametgah adresini gir
 4. Dijital imzanı at
 5. Sözleşmeyi bas, imzala, fotoğrafını çekip ininal Cüzdan üzerinden yükle

ininal Plus’a geçerken kimlik bilgileri neden gereklidir?

ininal bir elektronik para kuruluşudur. Bağlı olduğumuz yasalar gereği hesabın gerçekten sana ait olduğunu doğrulamaya ihtiyacımız bulunmaktadır. Kişisel verilerini koruyacağımızdan ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince davranacağımızdan emin olabilirsin.

ininal Plus başvurum ne kadar zamanda sonuçlanır?

Tüm adımları tamamladıktan sonra 2 iş günü içinde limit artırımın gerçekleşir. Limit artırımının kalıcı olması için 5 gün icerisinde fiziksel sözleşmeyi basıp, imzalayarak fotoğrafını ininal Cüzdan üzerinden yüklemen gerekmektedir (5 gün icerisinde fiziksel sözleşmenin yüklenmemesi durumunda limitin tekrar 750 TL’ye düşer).

Yüklenen belgelerin eksik, okunaksiz olması gibi durumlarda ininal Cüzdan üzerinden ilgili adımı tekrarlaman istenir.

ininal Plus‘ta nakit çekim limiti ne kadardır ?

ininal Plus’ ta aylık nakit çekim limiti 150.000 TL’dir.

Kart bakiyemi ve hareketlerimi nasıl / nereden görebilirim?

iPhone ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarına uygulama mağazalarından indireceğin ininal Cüzdan uygulaması üzerinden, veya ininal.com Online İşlemler’den kartındaki bakiyeni ve hareketlerini görüntüleyebilirsin.

Kart içerisinde bakiyem olmasa bile ödeme yapabilir miyim? Bakiyem eksiye düşebilir mi?

Hayır, kart içerisinde bakiyen yoksa herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştiremezsin. Yüklediğin kadar harcarsın, borcu, faizi yoktur.

ininal Kart’ı yurt dışında da kullanabilir miyim?

Evet, ininal Kart’ını yurt dışında da güvenle kullanabilirsin.

Nasıl yurt dışı harcaması yapabilirim?

ininal Kart’a sadece Türk Lirası bakiye yüklenebilmektedir. Bununla birlikte ininal Kart’ınla yurt dışı harcaması yapabilirsin. Döviz harcama işlemlerinde TL bakiyen otomatik olarak döviz kuruna çevrilir. Türk Lirası dışındaki para birimi işlemlerinde, yurt dışı takas işlemlerinde uygulanmakta olan döviz kuru; Merkez Bankası’nın uyguladığı kurlardan ve komisyonlardan dolayı farklılık gösterebilmektedir.

Fiziksel kart olmadan da ödeme yapabilir miyim?

Evet, ininal Cüzdan uygulaması içerisinden sanal kart oluşturarak anında internet alışverişlerinde kullanmaya başlayabilirsin.

ininal Kart’a özel kampanyalar, indirimler var mı?

ininal’ınla faydalanabileceğin en havalı kampanyalar için durmadan çalışıyoruz  Senin için düzenlediğimiz kampanya ve avantajları ininal.com ve https://blog.ininal.com/@ininalkart adreslerinden ayrıca ininal Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsin.

Aylık kullanım ücreti ne kadar?

ininal Kart’ında bakiye varsa kartınla işlem yapmasan da her ay 2 TL aylık kullanım ücreti alınır. Bu ücreti, ininal Kart ve Cüzdan’ın sana en iyi şekilde ulaşabilmesi ve en güzel avantajları sana getirebilmek için alıyoruz. İçinde bakiye olmayan kartlardan aylık kullanım ücreti alınmaz, bir aylık dönem kartını ininal Cüzdan'a eklediğin gün başlar ve 31 günde bir yenilenir,  geçmiş aylara dair kullanım ücreti tahsil edilmez ve kart eksi bakiyeye düşmez (Örnek: Ali’nin ininal Kart’ında son 3 aylık dönem boyunca hiç bakiye yoksa ve Ali 4. ayın 31 günlük döngüsü içinde kartına para yüklerse, sadece 4. aya ait olan kullanım ücreti alınır).

Uygulamada kartın özelliklerini görebilir miyim?

Evet, görebilirsin.

Bu kart ile güvenli ödeme yapabilir miyim?

Evet, ininal Kart’ını kullanarak, 3D Secure sistemiyle güvenli şekilde ödeme yapabilirsin.

İnternet harcamalarımı nasıl 3D Secure ile gerçekleştirebilirim?

ininal Kart’ını ininal.com ya da ininal Cüzdan üzerinden hesabına ekledikten sonra anında 3D Secure gerektiren işlemleri yapmaya başlayabilirsin. 3D Secure bir güvenlik prosedürüdür. Amacı, harcamalarını daha güvenli gerçekleştirmeni sağlamaktır. Bu prosedürü kullanan internet sitelerinde alışveriş yapmak istendiğinde, ininal Kart’ını eklediğin hesaba bağlı telefona bir SMS kodu gönderilir. Bu SMS kodu internet sitesindeki ilgili bölüme yazılarak alışveriş işlemi tamamlanmış olur.

CVV (Güvenlik Kodu) nedir?

İnternette alışveriş yapmak istediğinde senden 16 haneli kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve 3 haneli güvenlik kodu (CVV) istenir. Güvenlik kodu kartın arkasında yer alan, kart numarası ve son kullanma tarihinin altındaki 3 haneli numaradır ve değiştirilemez. 3 defa yanlış girildiğinde kartın bloke olur.

ininal Cüzdan’a giriş şifremi unuttum, nasıl yenileyebilirim?

ininal Cüzdan veya Online İşlemler giriş sayfasından, Şifremi Unuttum başlığına tıklayarak hesabına ait bilgileri doğruladıktan sonra, sisteme kayıtlı cep telefonuna gönderilen Geçici Şifre’yi girerek hesabına ait şifreni sıfırlayabilirsin.

Tarihi geçmiş kartımın bakiyesini nasıl kullanabilirim?

0850 311 77 01 ininal Müşteri Hizmetleri’ni arayıp kartında kalan bakiyenin transfer edilmesini talep edebilirsin.

Online alışverişimi iptal ettiğimde paramı ne zaman geri alabilirim?

İşlemine ait para iadeni işlem yaptığın internet sitesi yapmaktadır. İade süresi işlem yaptığın yere göre değişiklik göstermekte olup 10 gün kadar sürebilmektedir. İade tutarını, kart hareketlerinden takip edebilirsin.

SIM kartımı veya telefon numaramı değiştirdiğimde ne yapmam gerekir?

İnternet alışverişlerinde güvenliğin için gönderilen SMS şifresi (3D Secure) ile işlem yapabilmen için sistemimizde operatörünün doğru tanımlanmış olması gerekiyor. Operatör (SIM Kart) değişikliği yaptığın günden itibaren 5 gün içerisinde ininal Kart’ın otomatik olarak 3D Secure işlemlerine açılacaktır.

Kartım çalınırsa veya kaybolursa ne yapmam gerekir?

Kayıp veya çalıntı durumunda ininal Cüzdan uygulaması üzerinden ya da 0850 311 77 01 ininal Müşteri Hizmetleri’ni arayarak kartını kullanıma kapatabilirsin. Kendi bilgilerinle kayıtlı farklı bir ininal Kart’ına, kaybettiğin bakiyen aktarılabilir. Hesaba eklenmemiş kartlarda kalan bakiyeler başka kartlara aktarılamaz.

ininal Kart’ımı nasıl kapatabilirim? En fazla kaç adet ininal Kart kapatabilirim?

Kullanmadığın kartları ininal Cüzdan uygulaması üzerinden kolayca kapatabilirsin. Kartının üzerine tıkladığında kart detay sayfası açılır. Açılan kart detay sayfasında, Kart İşlemleri butonuna tıklayıp, Kart Kapatma seçeneğini seçerek kartını kapatabilirsin. Kart kapatma limitin 5 adettir.

Visa Kart’ın / yeni kartın ne gibi özellikleri / avantajları var?

ininal Visa Kart nakit çekim özelliğine sahip. Ayrıca ininal Visa Kart, yeni tasarımıyla çok havalı.

Yeni ininal Kart’a geçiş ile eski kartın otomatik olarak kapatıldı ve içerisindeki bakiyen yeni kartına transfer edildi. (Yeni kart alıp eklediysen cebindeki o yeni fiziksel karta, eklemediysen ininal Cüzdan uygulamandaki sanal ininal Kart’ına transfer edildi.)

Üstelik 5 TL’lik yeni kart ücretini de bu geçişe özel sana hediye ettik. Yeni ininal Kart’ının ilk bir ay kullanım ücreti de bizden ☺

ininal Cüzdan’a giriş yaptığında sanal kartının üzerine tıklayarak kart bilgilerini görüntüleyebilirsin. Satış noktalarımızdan alacağın yeni ininal Visa Kart’ını da hesabına kolaylıkla ekleyebilirsin. Ayrıca ininal Cüzdan üzerinden ininal Kart’ların arasında para transferi yapabilirsin. Üstelik para transferi şu an ücretsiz!

ininal Kart’ı nereden alabilirim?

15 binden fazla ininal satış noktasından yeni kartını satın alabilirsin. Ayrıca ininal Cüzdan veya ininal.com üzerinden anlaşmalı online satış noktalarından birini seçerek yeni kartını sipariş edebilirsin.

Anlaşmalı Satış Noktalarımız: Şok Marketler, D&R, Migros, Teknosa, Vatan Bilgisayar, Pratik İşlem noktaları ve Kim Marketler.

Online Satış Kanallarımız: n11.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, D&R, Vatan Bilgisayar ve Teknosa web siteleri.

Yeni kartımın şifresi değişecek mi? / Yeni kartımın şifresi ne olacak?

Evet, yeni kartının şifresi farklı olacak. Yeni kartının şifresi, kartının arka yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasının son 4 hanesidir.

Şifreni dilediğin zaman, ininal Cüzdan ana sayfasında bulunan kart görselinin üzerine tıklayıp Kart İşlemleri menüsünden değiştirebilirsin.

Eski kartımın / kartlarımın bakiyesine ne olacak?

ininal Visa Kart’a geçtiğinde eski gri kartın / kartların otomatik olarak kapatıldı ve kartında bulunan bakiye otomatik olarak yeni kartına transfer edildi.

Üstelik sana 7 TL hediye bakiye yükledik.

Eğer hala cebinde taşıyabildiğin yani fiziksel bir ininal Visa Kart’ın yoksa, hediye ettiğimiz 5 TL ile hemen bir satış noktamıza uğrayarak kartını satın alabilirsin. Ayrıca ilk aya özel 2 TL’lik kullanım ücreti ödemeyeceksin.

Gri ininal Kart’ım kullanıma kapandı, kartımı daha önce ininal hesabıma eklememiştim. Kapanan kartın içindeki bakiyemi nasıl alabilirim?

Buraya tıklayarak açılacak formu doldurup, kimlik fotoğrafın ile birlikte info@ininal.com adresine talebini iletebilirsin. (Sadece daha önce ininal hesabına kartını eklememiş ve gri ininal Kart’ının içinde bakiyesi olan kullanıcılar için geçerlidir.)

Gri ininal Kart’ımdaki bakiyem sanal karta aktarıldı. Sanal kartımı nasıl ve nerede kullanabilirim?

Sanal ininal Kart’ını online yani internetteki alışverişlerde dilediğin gibi kullanabilirsin.

Kartını kullanabilmek için ihtiyacın olan kart bilgilerine ininal Cüzdan’dan ulaşabilirsin.

Ana sayfada bulunan sanal kart görseline, ardından “Detayları Gör” yazısına tıkla.

Tüm internet alışverişlerini, online oyun harcamalarını bu bilgilerle yapabilirsin.

Sanal kartına, perakende noktalarında bakiye yüklemek için kartının barkod numarasına ihtiyacın var. ininal Cüzdan’a girip kart görseline tıklayarak görebilirsin. Kartının barkod bilgileriyle Migros, Pratik İşlem noktaları, Şok Marketler veya Teknosa mağazalarındaki kasiyerle paylaşman yeterli.

Sanal kartıma ek olarak fiziksel bir ininal Visa Kart eklediğimde, bakiyemin aktarıldığı sanal karta ne olacak? Bu sanal kartın içerisindeki bakiye yeni karta otomatik olarak aktarılıp, sanal kartım iptal mi edilecek?

Sanal kartına ek olarak fiziksel bir ininal Kart eklediğinde, sanal kartın ininal hesabına kayıtlı olmaya devam edecek ve mevcut bakiyen bu kartın içinde olacak.

Bakiyeni fiziksel kartına aktarmak istersen ininal Cüzdan’dan Para Transferi ile bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsin. Sonrasında dilersen sanal kartını kapatabilirsin.

Yeni sanal kartımı ve fiziksel kartımı aynı anda kullanabilir miyim?

Evet, her iki kartını aynı anda kullanabilirsin.

Kapanan eski kartımı saklayabilir miyim?

ininal Visa Kart’ını hesabına eklediğinde eski kartını otomatik olarak kapatacağız ve eski kartın kullanım dışı kalacak. Kapanan kartını imha etmeni öneririz.

Yeni kartımı hesabıma eklediğim anda online ödemeye açık olacak mı?

Evet, yeni kartını hesabına eklediğin andan itibaren online ödeme yapabilirsin.

Sadece Visa Kart’larım ile mi ininal Kart’a yükleme yapabilirim?

Hayır, Visa dışında MasterCard ve TROY logolu kredi / banka kartların ile de ininal Kart’ına yükleme yapabilirsin.

Eski kartıma beklemede olan bir iade / geri yükleme yapılacaktı, ona ne olacak?

Beklemede olan geri yüklemen yeni ininal Visa Kart’ına yapılacaktır.

Eski kartımdaki üyeliklerim ne olacak?

Üye olduğun internet sitelerindeki / uygulamalardaki eski gri ininal Kart bilgilerini, yeni ininal Visa Kart bilgilerinle güncellemelisin.

Yeni ininal Visa Kart’ın ile dijital platformlardaki harcamalarına güvenle devam edebilirsin.

Netflix, Spotify, Apple Store, Google Play Store, PlayStation, Steam gibi dijital platformlarında kayıtlı kart bilgilerini, yeni kart bilgilerinle güncellemeyi unutma!

Aldığım Riot Points'in Valorant Points karşılığı nedir?

Riot Games'in yeni oyunu Valorant'ın para birimi Valorant Points, Riot Games'in diğer oyunlarında kullandığından farklı bir karşılığa sahip. 

ininal Cüzdan üzerinden satışı olan 400 RP Valorant'ta 300 VP, 840 RP Valorant'ta 600 VP, 1780 RP Valorant'ta 1250 VP, 3620 RP Valorant'ta 2500 VP, 6450 RP Valorant'ta 4400 VP olarak kullanılabilir. 

ininal Cüzdan üzerinden satın aldığım e-pin’ler için iade ve/veya değişim yapabilir miyim?

ininal Cüzdan üzerinden alınan e-pin'ler iade edilemez ve değişim yapılamaz. E-pinler, satın alımı gerçekleştikten sonra sana ait kullanıcı bilgilerinin altına otomatik olarak kaydolur ve kayıt işlemi gerçekleştikten sonra kullanılmış olarak sayılır. Hesabına tanımlanmış e-pin'in kodlarını ininal Cüzdan’da yer alan "Satın aldığım e-pinler" alanından görebilirsin.

Akbank ATM'lerinden ücretsiz nasıl bakiye yüklerim?

Akbank ATM’lerinden yapılan kartsız bakiye yükleme işlemi ücretsizdir. Kart ile yükleme yapılması durumunda diğer bankalar ile aynı yükleme ücreti geçerlidir.

 • Akbank ATM’sine git, kartsız işlemler menüsünü tıkla,
 • Ödemeler sekmesini seç,
 • Finans ödemeleri sekmesini seç,
 • ininal kodu 4111’i gir,
 • Kart’ının arkadasında yer alan 13 haneli barkod kodunu gir,
 • Ödeme yapmak istediğin faturayı, yani yatırabileceğin üst limiti seç ve devam et,
 • Tutar girerek ödeme seçeneğini tıkla,
 • Yatırmak istediğin tutaru gir ve devam seçeneğine tıkla.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) nedir?

ininal Kart’ından istediğin banka hesabına IBAN numarası girerek para göndermeni sağlayan özelliktir. Bankacılıkta havale/EFT ismiyle bildiğin transfer işlemidir.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) işlemini nasıl yapabilirim?

“Para gönder” menüsüne gir.
“Bankaya transfer” seçeneğini seç.
Ardından göndermek istediğin kişinin adını ve IBAN numarasını girerek yolla.
İşte bu kadar basit.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) işlemi için saat sınırı var mıdır?

Çoğu bankanın aksine ininal’da hem mesai saatleri içinde hem de mesai saatleri dışında para transferi yapabilirsin. Mesai içinde tüm bankalara gönderim yapabilirken, mesai dışında sadece belli bankalara gönderim yapabilirsin.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) ile hangi bankalara gönderim yapabilirim?

Mesai saatleri içerisinde tüm bankalara gönderim yapabilirsin.

Mesai sonrasında işlem yapılabilecek anlaşmalı bankalar aşağıda listelenmiştir. Her geçen gün yeni bankalar eklenmeye devam etmektedir.  

Ziraat Bankası
Vakıfbank
Türkiye İş Bankası
Garanti Bankası
Akbank
QNB Finansbank
Şekerbank
Halkbankası
Enpara
Fibabanka
Albaraka

İleri tarihli gönderim nasıl gerçekleşir?

Eğer mesai saatleri dışında gönderim yapılamayan bir bankaya gönderim yapmak istersen, işlem emrin otomatik olarak ilari tarihli transfere dönüşür. Bu durumda para transferin ilk iş günü sabah 9’da gerçekleşir.

Gönderim emrini verdiğinde hesabından para çekilmez. Para, işlem saati geldğinde hesabından çekilir. Hesabında yeterli miktarda bakiye yoksa gönderim gerçekleşmez.

İleri tarihli gönderim emrini iptal edebilir miyim?

Evet. Son işlemler sayfasında ilgili işlemi bulup üzerine tıkla. Açılan detay sayfasının en altında iptal et butonuna bas. İptal edebilmen için henüz para gönderiminin gerçekleşmemiş olması gerekiyor. Eğer gönderim gerçekleşti ise iptal edemezsin.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) işlemi ne kadar süre içerisinde gerçekleşir?

15 -20 dk içerisinde para transferin karşı bankanın hesabına geçecektir.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) ücreti ne kadardır?

Resmi iş günlerinde 09:00-16:45 arasında ücretsiz, bu saatler dışında ve tatil günlerinde 5TL’dir.

Bankaya Transfer (EFT/Havale) işlemi için mesai içi ve mesai dışı hangi saatleri kapsar?

Mesai saatleri: Tüm resmi çalışma günleri 9:00-16:45 arası

Mesai saatleri dışı: 16:45’tan sabah 9:00’a tüm saatler ile haftasonu, bayram gibi resmi tatil günleri

Yaptığım gönderim hangi koşullarda gerçekleşmez?

Gönderim yaptığın hesap sahibinin adını ve soyadını yanlış yazman ya da Türk Lirası hesabı hariç bir hesaba gönderim yapman gibi durumlarda para transferin kabul edilmez. Bu durumlarda gönderilen tutar hesabına geri iade edilir.

Gönderim başarısız olduğunda param ne kadar sürede iade edilir?

Gönderimin alıcı banka tarafından reddedildiğinde, son işlemlerim sayfasında işlem statüsü “İşlem Başarısız” olarak belirtilir. Hatalı gönderimlerde iade süresi bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Çoğu bankada alıcı hesapta alınan hata sonrası tutar kısa süre de iade edilirken, bazı bankalarda bu süre 2-3 güne kadar çıkabilir.

Günlük toplam işlem limiti nedir?

Standart kullanıcılar için 1.250 TL, ininal Plus Hesap kullanıcıları için 50.000TL’dir.

İşlem başına limit ne kadardır?

Mesai saati sonrasında yapacağın gönderimlerde işlem başına 5.000 tl işlem limiti vardır.

Mesai saatlerinde hesabındaki toplam bakiye kadar gönderim yapabilirsin.

Alıcı kişi gönderici adı olarak ne görür?

Alıcı kişi işlem dekontunda gönderici adı alanında BİRLEŞİK ÖDEME HİZMETLERİ adını görecektir. Gönderen ismi (yani senin ismin) açıklama alanında yer alacaktır. Ancak alıcı bankaların açıklama alanı uzunluğu değişkenlik gösterdiği için her bankada gözükmeyebilir. Bu yüzden para gönderimini gerçekleştirdikten sonra gönderim yaptığın kişiyi ‘Alıcıyı Bilgilendir’ butonunu kullanarak bilgilendirebilirsin.

Yaptığım transferleri nereden görebilirim?

Son işlemlerim menüsünde yaptığın başarılı ve başarısız tüm transferleri bulabilirsin. Ayrıca henüz gerçekleşmemiş ileri tarihli gönderimler de burada listelenir.

Yaptığım transferleri kolayca tekrarlayabilir miyim?

Evet. Son işlemlerim menüsünde tekrarlamak istediğin gönderimi seçip açılan detay sayfasında işlemi tekrarla butonuna tıklaman yeterli. Oluşan işlem sayfasında IBAN, alıcı adı soyadı, işlem açıklaması gibi tüm detayların doldurulmuş olarak gelecek. Böylece tekrar girmene gerek kalmayacak.

Bankaya transfer işlemleri kart hareketlerinde nasıl görünür?

Yaptığın gönderimler, “EFT – Gönderim” olarak isimlendirilir.

Eğer bankaya gönderim işlemi iptal edilirse iade edilen para, “EFT – Gönderim İptal” olarak isimlendirilir.

Dolandırıcılık nedir ve şüpheli işlemlerde yapılması gerekenler nelerdir?

Dolandırıcılık, e-ticaret dünyasında, ‘’ başkalarına ait ön ödemeli kart, kredi kartı ya da banka kartı ile herhangi bir iş yerinden işlem yaparak haksız kazanç sağlamak; bu sayede gerçek kart hamili, iş yeri ya da kart kuruluşu/ödeme kuruluşunu zarara uğratmak şeklinde kendini gösteriyor. Şüpheli işlem farklı durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Kullanıcıya işlem yapıldıktan sonra bankasından ya da işlemin geçtiği e-ticaret sitesinden gelen sms yada e-postada işlem bilgilerinin gönderilmesi ile müşteri bilgisi dışında kart bilgilerinin kullanıldığını öğrenir.
 • Kullanıcı ekstresinde detayını bilmediği bir işlemle karşılaşır.
 • Kullanıcı farkında olmadan banka tarafından kendisine gönderilen 3D Secure şifresini üçüncü kişilerle telefonda paylaşır.
 • Kullanıcı gelen sms ya da e-postanın güvenli olduğunu düşünerek sms ya da e-postada iletilen linke tıklayarak kart bilgilerini ve telefonuna gönderilen 3D Secure şifresini aslında güvenli olmayan bir platformda paylaşır.

Özellikle herkesin konuyla ilgili hassasiyeti ve korkusunun arttığı bu dönemde farklı isimlerde kişisel bilgi talep eden e-postalar veya kamu kuruluşları ile bağımsız sağlık örgütlerini kullanarak coronavirüs’e karşı para talep etmek veya kredi kartı bilgilerinin talep edilmesi, zararlı içerik taşıyan mail eklerinin paylaşılması  söz konusu olabilir. Bu tarz içerikli maillerle karşılaşırsanız maili açmadan önce içeriğinin doğruluğundan emin olunuz.

Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda lütfen 0850 311 77 01 nolu çağrı merkezimizi arayın ya da info@ininal.com mail adresi üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

Döviz alım satım yapma koşulları nelerdir?

18 yaşından büyük ve ininal Plus hesaba sahip olan tüm ininallılar döviz alıp satabilir. (Eğer henüz ininal Plus hesabına sahip değilsen, hemen uygulama üzerinden kimlik ve adres bilgilerini doğrulayarak ininal Plus hesabına sahip olabilirsin.)

Döviz işlemlerinde limit var mıdır?

Döviz alım işlemlerinde minimum tutar 1 USD ya da 1 EUR’dur. Herhangi bir üst limit söz konusu değildir. Hesabındaki TL bakiye kadar döviz alabilirsin.

Döviz satım işlemlerinde ise minimum tutar 1 TL’dir.

Döviz işlemlerinde saat sınırı var mıdır?

7/24 alım satım yapabilirsin.

İşlem ücreti ne kadar?

Döviz alım ya da satımda bir işlem ücreti uygulanmaz. Sadece döviz alımında ek kambiyo vergisi tehsil edilir.

Döviz kuru ne kadar süre sabit tutulur?

Kullanıcı döviz alış ekranında (kuru gördüğü andan itibaren) işlemi onaylayana kadar 3 dk boyunca kur sabitlenir. Süre 3 dk’yı geçerse kur güncellenir.

ininal’dan kripto borsalara transfer işlemleri yapılabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 16 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan 31456 sayılı Yönetmelik ile 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle ininal’ın da dahil olduğu tüm ödeme ve elektronik para kuruluşlarının Kripto Varlık Platformlarına para transferi hizmeti vermesi sonlandırılmıştır.