Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır? | ininal

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

ininal olarak bu yazımızda, ülkemizde de oldukça popüler olan Aliexpress hakkında çeşitli bilgileri ve alışveriş sırasında ihtiyaç duyabileceğin ipuçlarını paylaştık.
Aliexpress, dünyanın en fazla alışveriş yapılan pazaryeri sitelerinden biridir. Merkezi Çin’de bulunan Aliexpress, doğrudan kendisi ürün satmak yerine, alıcılarla satıcıları güvenli bir şekilde bir araya getirir ve sipariş anından teslimata kadar tüm süreçlerde kontrolü elinde tutarak hem alıcıların hem de satıcıların çeşitli risklere karşı korunmasını sağlar. ininal olarak, bu yazımızda Aliexpress üzerinden nasıl alışveriş yapmak için ihtiyaç duyabileceğin çeşitli bilgileri ve alışveriş sırasında işine yarayabilecek çeşitli ipuçlarını paylaştık. Aliexpress; güvenli alışveriş ve birçok üründe ücretsiz kargo seçeneği sunması gibi nedenlerden dolayı dünyanın en çok tercih edilen alışveriş siteleri arasında yer alır. 

Aliexpress Alışveriş Adımları

  • Hesap Oluştur: Aliexpress’e giriş yaptıktan sonra, ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Kayıt ol” butonuna tıklayarak, hesabını oluşturabilirsin. Günümüzde bazı e-ticaret siteleri hesap oluşturmadan alışverişe izin verse de Aliexpress için bu durum geçerli değildir. Aynı zamanda, yurtdışından gelecek olan bir ürünü takip edebilmek için de zaten üyelik bilgilerin gerekli olacaktır.
  • Satın Alacağın Ürünü Araştır: Aliexpress’teki mağazaların geneli Çin kökenlidir ve aynı ürünü onlarca ve hatta yüzlerce farklı firma üretir ya da satar. Bu nedenle, almak istediğin ürünle ilgili iyi bir araştırma yapman ve tüm seçenekleri değerlendirip, ucuz olana yönelmen doğru olacaktır. Aliexpress’te dikkate alman gereken bir diğer konu ise satıcı yorumları ve puanıdır. Satın almak istediğin ürün ya da satıcı ile ilgili yorumlar ve puanlar Aliexpress tarafından hiç müdahale edilmeden yayımlandığından dolayı, bu yorumlara ve puanlara güvenebilirsin. Eğer fiyat farkı çok fazla değilse, puanı yüksek olan satıcıdan ürün alman doğru olacaktır.
  • Kargo Bedava Olan Ürünleri Tercih Et: Aliexpress’in en büyük avantajlarından biri, birçok üründe kargonun bedava olmasıdır. Bedava kargolu ürünler için ek ücret ödeyerek takip numarası alabilir ya da kargo firmasını değiştirip, ürünün hızlı bir şekilde kapına gelmesini sağlayabilirsin.
  • Kuponlarını Kontrol Et: Aliexpress sürekli kupon kampanyaları düzenler. Yeni kayıt olduğunda, özel günlerde ya da kategoriye özel kuponlar sayesinde Aliexpress’ten indirimli ürün almak mümkündür. Kuponlarla ilgili bilgi bulabileceğin yerlerin başında Aliexpress’in ana sayfası ve sana özel olan kupon sayfasıdır. Herhangi bir sipariş vermeden önce, her iki sayfayı da mutlaka kontrol etmelisin.
  • Siparişi Tamamla: İstediğin ürünü buldun ve sepetine ekledin. Bir de indirim kuponu buldun ve alışverişini tamamlamak istiyorsun. Bu durumda, sağ üst köşede yer alan sepet simgesine tıklayıp, siparişini tamamlama adımlarına geçebilirsin.
  • Kuponu Gir: Sepet sayfasında, indirim kuponunu seçebilmen için “Aliexpress Kuponu” yazan butona tıklayıp, uygun kuponu aktif hale getirebilir ve ürün fiyatının düşmesini sağlayabilirsin. Kupon kullandıktan sonra, siparişin için ödeyeceğin toplam tutarı görebilirsin.

Aliexpress Ödeme Yöntemleri

Aliexpress’ten yapacağın alışverişlerinde ininal Kart, kredi kartı, sanal kart, banka kartı, Western Union gibi farklı yöntemlerden yararlanabilirsin. Ödeme işlemleri, Türkiye’deki bir e-ticaret sitesindeki alışverişin sırasında kullandığın yöntemle aynıdır. Kişisel bilgilerini, adres bilgilerini ve kart bilgilerini girip, işlemi tamamlayabilirsin.

Aliexpress “Open Dispute” Nedir?

Aliexpress üzerinden verdiğin sipariş sana ulaşmaz, anlatılan gibi çıkmaz ya da bozuk çıkarsa, site üzerinden ödeme itirazında bulunabilirsin. Eğer itirazında haklıysan, herhangi bir sorun yaşamadan para iadesi alabilirsin. Bozuk ya da anlatıldığı gibi olmayan ürüne ait fotoğraf çekip, itirazına eklediğin takdirde iade işleminde herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Aliexpress Ürünlerine Gümrük Uygulanıyor mu?

Geçtiğimiz yapılan bir düzenleme ile, yurtdışından satın alınan tüm ürünlere gümrük vergisi getirildi. Satın aldığın ürün 1 lira olsa bile, vergi ödemek durumundasın. ininal’in çeşitli konularda hazırladığı ipuçlarını ve bilgileri blog sayfasında bulabilirsin. En yeni oyunlar, Espor turnuvaları, püf noktaları, ürün geliştirmeleri, ininal’in düzenlediği kampanyalar ve diğer her şey için blog sayfamızı takip edebilirsin.

ininal Kart
ile Tanış

Her yerde geçerli, içine yüklediğin kadar harcadığın, seni borçlandırmayan çipli ve temassız seçenekleri bulunan, güvenli ve hızlı alışveriş kartı.
KAYIT OL