VALORANT İncelemesi: Bugünün ve Geleceğin FPS Oyunu | ininal

VALORANT İncelemesi: Bugünün ve Geleceğin FPS Oyunu

League of Legends (LoL) adlı dünyaca ünlü oyunun yapımcısı Riot Games, 2020 yılı içerisinde büyük projeleri olduğunu açıklamıştı.
Bu projelerden biri de Project A adlı FPS oyunuydu. Başlangıçta adı böyle olmasına rağmen takvim yaprakları 7 Nisan 2020’yi gösterdiğinde, Project A yerini VALORANT’a bıraktı. 7 Nisan’da ilk olarak yayıncılar ve profesyonel oyuncular için oyun, tarihler 2 Haziran 2020’yi gösterdiğindeyse tüm dünyaya açıldı.

VALORANT’ın Farkı Ne?

Riot Games’e göre VALORANT 5’e 5 karakter tabanlı taktiksel nişancı oyunu. Ancak bu tanımı biraz açmamız gerekiyor. Çünkü günümüzde tüm FPS oyunları kendilerine taktiksel diyor. Fakat VALORANT için bu sözde kalmamış. Gördüğün birçok FPS oyununa benzemesine rağmen VALORANT’ı türünün örneklerinden farklı kılan en önemli özelliği, oyunun sadece silah kullanımından ve mermilerden ibaret olmaması.

Oyun haritasını ve karakterlerin birbirlerinden farklı yetenek setlerini savaş sırasında doğru şekilde kullanmak da büyük önem taşıyor. Bu durum da pek çok FPS oyununda olmayan birkaç öğeyi oyunun önemli bir parçası haline getiriyor. Bu öğelerden en önemli üç tanesi ise şunlar; yaratıcılık, yetenek kullanımı ve hızlı karar verme yeteneği. Doğru zamanda ve yerde takım ile uyumlu olarak yetenek kullanıldığında galibiyet kaçınılmaz. Tabii ki bunu yaratıcılık ve hızlı karar almayla birleştirmek gerekiyor.

Oyunu galip bitirmenin koşuluysa 13 round kazanmak. Takımlardan biri Spike adlı bombayı yerleştirip korumakla, diğer takım ise spike’ın yerleştirilmesini engellemek ya da yerleştirilen Spike’ı imha etmekle görevli.

Ajan Ne Demek?

LoL karakterlerine şampiyon deniyordu. VALORANT’ta ise karakterlere “ajan” deniyor. Şu an oyunda 11 farklı ajan var ve adları Jett, Raze, Breach, Omen, Brimstone, Phoenix, Sage, Sova, Viper, Cypher ve Reyna. LoL’de olduğu gibi bu ajanların da 4 farklı yeteneği var. Ajanlar ve yetenekleri şöyle sıralanıyor;

 • Breach: Yeteneklerini duvarın arkasına atabilen bir ajandır. Duvarın ardından rakiplerine yüksek bir hasar verebileceği gibi kör de edebilir. 4 yeteneğinin tamamı duvarın arkasından geçebildiği için minimap üzerinden oyunun çok iyi takip edilmesi gerekiyor.
 • Brimstone: Yetenek seti sayesinde silahları hızlandırabilen gerçekten özel bir ajandır. Harita üzerinde uzun mesafeleri kontrol etmene, yüksek bir hasar vermene ve rakiplerin görüşünü kısıtlamaya yardımcı olduğu için takımların olmazsa olmazdır.
 • Cypher: Karşında olmasını istemeyeceğin kadar sinir bozucu bir ajandır. Rakiplerin görüşünü engelleyebilen, mayın bırakabilen, kamerası ile işaretlemeye izin veren ve rakip ajanın cesetleri ile rakip takibi yapmak mümkün.
 • Jett: Havada süzülebilen ve bu nedenle de çok beğenilen bir ajandır. Duman ile rakibin görüşünü engelleyebilen Jett, hava da yükselebildiği için süzülme özelliği ile çok güçlü bir kombo oluşturuyor. Ayrıca karakter kendisini ileri de fırlatabiliyor. Son olarak bıçakları ile rakipleri anında öldürebiliyor ve her ölüm başına bıçaklar tekrar geliyor.
 • Omen: Rakipleri teleport ile şaşırtabileceğin bir ajandır. Bir kısa ve bir uzun teleport özelliği olan ajan, ayrıca rakipleri diğer iki yeteneğiyle de kör edebiliyor.
 • Phoenix: Rakipleri engellemek konusunda tam bir uzman olan ajan, flash özelliğine de sahip. Rakibe olduğu gibi takım arkadaşlarına da hasar verebilecek yeteneklere sahip olan Phoenix, kendi bedeninden ayrılabilme özelliğine de sahip.
 • Sage: Healer olması nedeniyle takım arkadaşlarını destekleyebileceğin ajan, herhangi bir takımın adeta olmazsa olmazı. Bariyer özelliği ile alan hakimiyeti sağlayan ajan, hem takım arkadaşlarını hem de rakipleri yavaşlatmanı sağlıyor. Takım arkadaşlarını da canlandırabildiği için Sage adeta her raund karşına çıkacak ajanlardan biri.
 • Sova: Drone’u ile rakipleri işaretleyebilen ajan, oku ile yüksek hasar verebiliyor. Ayrıca oku ile sensör özelliğine de sahip. Son olarak Acının Hiddeti özelliği ile duvarları dahi aşabilen özel bir oka sahip oluyorsun. Ayrıca okun hasarı yüksek olduğu için birkaç atışta rakibi etkisiz hale getirmen mümkün.
 • Viper: Zehri ile rakipleri kolayca yok etmeni sağlayan ajan, zehirden bir duvar dahi oluşturabiliyor. Viper’ın İni özelliği ise devasa bir bulut oluşturup bomba kurulumu kolaylaşıyor.
 • Raze: Bomba uzmanı bir ajan olan Raze, çanta içerisinde yer alan bombası ile oldukça etkiyeci bir hasara sahip. Parça tesirine sahip özel bir bombaya da sahip olan ajan, tüm yetenekleri ile rakibe yüksek bir hasar verebiliyor.
 • Reyna: Düşmanlarını yok ettiği zaman ortaya çıkan kürelerden beslenebilen ajan, görünmez olabiliyor. Bu sayede oldukça ölümcül olan karakter, silahları oldukça hızlı bir şekilde kullanabiliyor.

Bunun dışında ajanların yeteneklerinin bazı sınıfları bulunuyor. League of Legends’dan da alışkın olduğun gibi yeteneklerine göre karakterler rüzgar, gölge, alev ve buz gibi sınıflarda yer alıyor. Omen ve Reyna ani olarak kaybolabilmeleri ile gölge sınıfına dahil. Buzul sınıfında olan Sage ise hem buzul bir duvara hem de yerleri kısa bir süreliğine bile olsa buza dönüştürebilen bir küreye sahip. LoL evreninde de sıkça kullanılan alev sınıfında Phoneix, rüzgar sınıfında ise Jett yer alıyor.

Aynı zamanda ajanlar yeteneklerine ve karakter özelliklerine göre (yine LoL’de de olduğu gibi) 4 sınıfa bölünmüş durumda. Bunlar öncüler, düellocular, kontrol uzmanları ve gözcüler. Adından da anlayabileceğiniz gibi düellocular bire bir dövüşlerde etkili olan karakterler. Gözcüler, rakiple doğrudan temas kurmadan onların yerlerini bulmaya çalışan ajanlar. Kontrol uzmanları, bölgeleri korumak konusunda etkililer. Öncüler ise takım arkadaşlarından önce belirli bölgelere öncelikli olarak girip alanın kontrolünü sağlarlar.

Hangi Haritalar Var?

VALORANT’ta haritaya hakimiyet ve haritayı kullanmak, başarılı olmak ve rakipleri şaşırtmak için önemli. Şimdilik oyunda Haven, Bind, Split ve Ascent olmak üzere dört adet harita var. Her haritanın her ajana sağladığı avantajlar ve dezavantajlar mevcut. Bir haritada çok güçlü olan bir karakteri diğer haritalarda tercih etmeden önce iki kere düşünmek gerekiyor.

VALORANT’ı Hevesle Bekleyenler İçin Büyük Sürpriz

ininal, VALORANT’ın çıkmasını dört gözle bekleyen oyunculara özel olarak 15 TL dağıtıyor. Riot Games’e ait olan VALORANT, League of Legends ve League of Runneterra’da harcanan 100 TL için verilen 15 TL’den yararlanmak için hemen ininal Kartı’na bakiye yükleyebilirsin. Bakiyeni yükledikten sonra Riot Games’in oyunlarından birinde mağazaya girmen ve Visa Kart olan kısma tıklaman gerekiyor. Daha sonra satın almak istediğin Riot Point’i seçip ininal Kart bilgilerini gerekli alana tıkladıktan sonra öde demen yeterli.

ininal Kart
ile Tanış

Her yerde geçerli, içine yüklediğin kadar harcadığın, seni borçlandırmayan çipli ve temassız seçenekleri bulunan, güvenli ve hızlı alışveriş kartı.
KAYIT OL